Předpokládá se, že až 50% klientů v psychoterapii je vysoce citlivých. Proč tomu tak je a jak může psychoterapie pro citlivé užitečná? 👇🏻
- Co je citlivost?
- Výzvy citlivosti
- S čím tedy citliví do psychoterapie mohou přicházet?
- K čemu tak může být psychoterapie?
- Pokud jste tak vysoce citliví, psychoterapie může tak pomoct…
Co je citlivost?
Hlavním projevem citlivosti je větší vnímavost vůči podnětům jako je světlo, zvuky, vůně nebo bolest. Dále taky citlivost na vlastní emoce a emoce ostatních. Důležitým rysem je také hluboké přemýšlení a potřeba se zastavit a pozorovat v nových nebo nejistých situacích, spíš než se do toho „vrhnout“ po hlavě. Citlivost má množství výhod, jako třeba citlivost pro detail, empatii, kreativitu a otevřenost.
Výzvy citlivosti
Bohužel tato charakteristika má i svoje výzvy, které se objevují zejména pokud citlivý člověk vyrůstal v náročných podmínkách. Výzkumy ukazují, že citliví mohou prožívat více depresi, úzkost, stydlivost, vyhoření nebo nízké sebevědomí. Zdá se také, že trpí větším stresem a fyzickými projevy stresu více než ostatní. A naprostá většina citlivých zažívá přestimulovanost z množství věcí, lidí, zvuků a dění. To pak vede k velkému vyčerpání nebo pocitům neschopnosti a frustrace.
Citlivost na emoce ostatních a strach z kritiky tak může vést taky k potřebě se vyhýbat velikým konfliktům nebo se situacím, kdy bychom mohli udělat chybu nebo někoho zklamat. To vede často k veliké úzkosti a snaze dělat všechno perfektně. Perfektně odvést svoji práci, perfektně komunikovat ve vztahu, být perfektními partnery. Je také časté, že si citliví neumějí dobře nastavit hranice a říct si o naplnění svých potřeb, ať už třeba ve vztahu nebo pracovním poměru. Stává se tak, že jsou vyčerpaní, ostatní jim překračují hranice, ale oni stále dělají všechno pro to, aby ostatní byli spokojení.
Navíc v naší společnosti, kdy je často více žádaná extraverze, asertivita a rychlé rozhodování, citlivost není zrovna dobře přijímaná. Mnoho lidí vnímá tuto vlastnost jako nějakou duševní nemoc, nebo něco, co prostě musí překonat. Používají označení jako „hysterka“ „přílišná citlivka“ nebo kladou otázky jako: „proč to všechno pořád tolik řešíš?“. O to náročnější může být si vytvořit k vlastní citlivosti dobrý vztah a naučit se s ní pracovat.
S čím tedy citliví do psychoterapie mohou přicházet?
- people-pleasing (chorobné těšení ostatních)
- Perfekcionismus
- Over-thinking (chorobné promýšlení všeho pořád dokola)
- Úzkosti, deprese
- Vyhoření (absolutní fyzické i psychické vyčerpání)
- Odpojení od svých potřeb a emocí
- Nízké sebevědomí
- Přestimulovanost v každodenním životě
- Problémy s dobrým nastavením vztahu nebo pracovního poměru
- Nepřijetí jejich citlivosti okolím nebo sami sebou
- Psychosomatické obtíže jako následek stresu
- Ztráta sebe sama ve vztazích
Ačkoliv má citlivost i některé nepříjemné projevy, sama citlivost může pomoci se s nimi naučit velmi dobře vypořádat. Naprosto zásadním rysem citlivosti je totiž zvýšená vnímavost na prostředí a schopnost hloubavého přemýšlení. To znamená, že citliví „nasají“ to, co se kolem nich děje a ještě to všechno intenzivně v hlavě zpracují. Pokud se tedy nacházejí v náročném, nebo traumatickém prostředí, budou prožívat více negativních projevů citlivosti. Pokud se ale nacházejí v podporujícím prostředí, vzkvétají výrazněji a rychleji než ostatní. To platí i pro psychoterapii. Citliví klienti mají často velmi dobrý vhled do svých problémů, pilně na sobě pracují a rychle využívají to, co se v terapii naučili.
K čemu tak může být psychoterapie?
Psychoterapie je prostorem, kde se dá o všem mluvit a dojít k náhledu na to, co se děje a proč. Lze psychoterapeutické konzultace využít k nácviku dovedností, hledání dalších řešení, nebo prostě jen vypovídání se.
Psychoterapie může pomoci přijmout svoji citlivost jako něco, co není ani špatné ani dobré a co nemusí být “brzdou” v životě, ale naopak tou největší výhodou. Můžeme se v terapii naučit, jak zařídit, abychom nebyli pořád tolik přetížení, ale mohli si stále užívat. A taky jak navazovat kvalitní vztahy bez toho, abychom se báli kritiky a báli se říkat si o to, co chceme.
Pokud jste tak vysoce citliví, psychoterapie může tak pomoct…
- Zmírnit stres a jeho následky
- Naučit se nastavit hranice
- Začít přijímat chyby jako součást života
- Předejít vyhoření, nebo jej poznat včas
- Získat větší důvěru v sebe
- Naučit se pracovat s citlivostí, aby vás okolí tolik nepřetěžovalo
- Mluvit o citlivosti s ostatními
- Přijmout citlivost & sebe sama
- Dát sebe jako prioritu oproti ostatním
- Znovunalézt svých potřeb a napojení na své emoce a tělo
- Poznat výhody citlivosti a naučit se je využívat
Pokud jste tak vysoce citliví, nebo s vámi toto téma rezonujte a chcete se s někým poradit, neváhejte to probrat v psychoterapii nebo poradenství 🌼
- Až 50% klientů v psychoterapii je vysoce citlivých
- Citlivost je spojená s vyšším výskytem deprese, úzkosti, vyhoření a nízkým sebevědomím. Častý je taky strach z kritiky, odpojení od svých emocí a potřeb a stydlivost
- S citlivostí se dá ale velmi dobře pracovat a citliví pak vzkvétají více než ostatní
- Psychoterapie může pomoci k naučit se s citlivostí zacházet a vytěžit z ní to nejlepší